מתנות יודאיקה

למי רוכשים מתנות יודאיקה
לידיה לב ארי
לידיה לב ארי
ישנם שלושה סוגים של אנשים שעשויים ליהנות מחפצי יודאיקה. קודם כל קרובי משפחה או קולגות יהודים מחו"ל שמבחינתם לקבל חפץ יודאיקה זה כמו להכניס הביתה חתיכה קטנה של יהדות, זיכרון קטן מישראל. גם חברים או קרובי משפחה בארץ עשויים ליהנות ממוצר יודאיקה בייחוד כשיש לו קשר לחגים אבל לא רק. לדוגמא חברים שנכנסים לבית חדש ועבורם אתם רוכשים מזוזה מעוצבת.מהי יודאיקה?

וודאי יצא לכם לשמוע בהקשרים שונים את המושג יודאיקה, בדרך כלל הוא מוזכר בהקשר של מסורת וחגים יהודיים. חפצי יודאיקה אלו מוצרים שיש להם קשר להוויה הדתית ומסורתית ביהדות הם קשורים בטקסים השונים שהם חלק מהחגים, השבתות וחיי היום יום אנחנו מדברים על החל מטליתות, מזוזות, כתרים בספרי תורה ועד לחנוכיות, סביבונים ורעשנים בפורים. תחום היודאיקה הוא עולם שלם של מוצרים שנמכרים החל בעשרות שקלים בודדים ועד למוצרים בעשרות אלפי שקלים ודולרים. סביב תעשיית היודאיקה קיים עולם שלם של אספנים שמתייחסים לתחום כאל עולם שלם של אומנות וברשותם אוספים בשווי של מיליוני דולרים. בתור רוכשי מתנות תוכלו להסתפק בפחות. יחד עם זאת קחו בחשבון שמתנה שהיא חפץ יודאיקה משומש חופנת פוטנציאל למתנה עם ערך כספי עתידי מאוד גבוה.

גם אנשים שאין להם זיקה דתית או מסורתית כלשהיא עשויים לחייך למראה של חפץ יודאיקה כמתנה, אם הוא מעוצב מאוד. קחו בחשבון שתחום היודאיקה המודרנית מפותח למדי, וניתן למצוא לא מעט מתנות שהן יודאיקה אבל גם מוצרים מעוצבים ואופנתיים לדוגמא חנוכיות צבעוניות מחומרים שונים ששונות מאוד מהמוצרים המסורתיים בהם סביר להניח שנתקלתם.

היכן ניתן למצוא מתנות יודאיקה

המגוון הרחב של מוצרי היודאיקה, מקרינים גם על סוג החנויות שמוכרות חפצים אלו. ניתן למצוא אותם החל מחנויות לחפצי דת שנמצאות בריכוזי אוכלוסיה דתית כבני ברק וירושלים, דרך חנויות לכלי כסף שמפיצות גם מוצרי יודאיקה קלאסיים. גם בחנויות מוזיאון וחנויות עיצוב ניתן למצוא פרטי יודאיקה עם דגש על פרטים מודרניים עכשוויים. בחנויות לכלי מטבח ניתן למצוא מוצרים משלימים שהם יודאיקה לדוגמא לפני פסח תוכלו למצוא צלחות חלוקה לסדר. באינטרנט תוכלו למצוא אתרים של אומני יודאיקה מודרנית שמוכרים את מרכולתם באי.בי או אטסי.

מתנות יודאיקה קלאסיות לעומת מתנות יודאיקה מקוריות

ניתן להבחין בין שני סוגים של מוצרי יודאיקה, קלאסיים, מסורתיים, כאלו שהעיצוב שלהם לא השתנה כמעט מאות בשנים. לעומתם ניתן למצוא חפצי יודאיקה מודרנית עם אינטרפרטציה אישית של האומנים. מחנוכיות עשויות מתכת בחיתוך לייזר וצבועות דרך טרקטורים סמליים לאיסוף חמץ. שלא לדבר על שלל המזוזות המודרניות שניתן למצוא בהרבה מאוד חנויות. השאלה היא רק מה מתאים ולמי וגם שאלת התקציב. תתייחסו על חפצי היודאיקה כמו אל עוד מתנה ובהתאם לכך השיקולים שעומדים מאחורי הרכישה שלה.