מתנות לחג

במדריך זה ניתן לכם רעיונות למכביר למתנות לחג.
יפעת הר-נבו
יפעת הר-נבו
מתנה לחג צריכה להיות מרגשת, מעל לכל, ויש לזכור זאת לפני שקונים. מתנות לחג האהבה כוללות זר פרחים, שיר עם הקדשה, ערב רומנטי, חבילת ספא או כל מה שקשור לפינוק ואהבה. אם אינכם יהודים, יתכן שאתם חוגגים את חג המולד. מתנות לחג המולד הן בדרך כלל גדולות ומושקעות. חשוב לברר מה הבן אדם רוצה כי בחג המולד העניין הוא לקבל מתנה שרוצים.בוסים רבים מתקשים לקנות מתנות לחג לעובדים. האמת היא שמאוד פשוט לקנות לעובדים. אפשר לקנות תלושים או אפילו משהו פשוט כמו ערכה להכנת פסטה. כדאי לדאוג שהמתנה תהיה כיפית ובאמת שימושית ולא שהם יקברו אותה בארון ולא יגעו בה. אם אתם מחפשים מתנות מקוריות לחג, אפשר ללכת על משהו משוגע קצת. למשל לפורים אפשר לקנות איפור או מסיכה מצחיקה. אם, לעומת זאת, ברצונכם לקנות מתנות מיוחדות לחג, לכו על משהו סנטימנטלי כמו מחזיק מפתחות עם תמונות. הרבה קונים סלסלת שוקולד ויין לחג.

מתנה מאוד פופולרית. אפשר לדאוג למשלוח מתנות לחג של כל המצרכים הללו ואף להזמינם דרך האינטרנט. מתנות לגבר לחג כוללות מכונת גילוח חשמלית, משקולות או אפילו מכשיר פלייסטיישן. למה שלא תפרגנו לעצמכם וקנו לעצמכם מתנה לחג. גם אם אתם חוגגים את החג לבד חשוב לפנק את עצמכם ולקנות לכם משהו. תתפלאו לגלות שכיך לקבל מעצמכם מתנה.

המסורת של הבאת מתנות בחגים

אם תחשבו לרגע תוכלו לשים לב לעובדה שבהבאת מתנות בחגים, יש גם עניין של מסורת. זה מתחיל עוד בתורה עם המתנות שהביאו בשלושת הרגלים: סוכות, פסח ושבועות. זה כמובן ממשיך עם האפיקומן בפסח, משלוח מנות בפורים ודמי חנוכה בחג האורות. כל חג והמסורת שלו, כל חג והמטרה הסמויה שעומדת מאחורי המסורת.

בדרך כלל בחגים אתם מתארחים אצל אחד או כמה מבני המשפחה, אלו יכולים להיות ההורים, אחד האחים או האחיות שלכם. אלו גם יכולים להיות חברים קרובים. כולם אנשים שקרובים לליבכם, והחג הוא סה"כ עוד הזדמנות למחווה קטנה של אהבה והוקרה. כאשר אתם מוזמנים להתארח אצל מי מבין בני המשפחה שלכם, אתם חייבים לקחת בחשבון את המאמץ שכרוך באירוח. מדובר ברוב המקרים על הוצאה ממש לא פעוטה וכמובן מאמץ פיזי ופרק הזמן שכרוך בהכנות לאירוח. זה יהיה הך טבעי שאת חלקכם תתרמו בתשורה נאה ומתאימה לחג המסוים.

באילו חגים נהוג להתארח ולהביא מתנות

בדת היהודית קיימים לא מעט חגים בהם נהוג להתארח ולהביא מתנות. נציג אותם כאן לפי סדר העדיפויות, לפחות כפי שאנחנו מבינים אותו:

  • פסח – אין ספק שזהו החג של כל החגים, בעיקר כשמדובר בסדר פסח.
  • ראש השנה – החג המועדף עליכם ורק שני בחשיבותו מבחינת חגים הוא כמובן ראש השנה.
  • סוכות, שבועות – שני הקצוות של שלושת הרגלים גם בהם אתם נוהגים להיפגש לארוחת חג.
  • חנוכה – אם יש חג צבעוני ושמח גם בנקודת הממשק לחגים נוצריים ומוסלמים הוא כמובן חג החנוכה שהאווירה החורפית שלו מן הסתם גם תורמת את חלקה.

אילו מתנות מביאים באילו חגים

כשמדובר במתנות לחגים, ישנן שתי גישות שונות שעל פיהן בוחרים את המתנה המתאימה לחג. בגישה הראשונה מביאים מתנות לחג שיש להן קשר ישיר לחג עצמו. לפני הפסח נרשמת עליה גדולה ברכישה של כלי בית ובייחוד כלים מסורתיים לפסח כדוגמת צלחת החלוקה שבה מניחים את המרור, כרפס וכו'. בחנוכה מן הסתם אנחנו מדברים על חנוכיות. עצתנו לכם פעם הבאה כאשר אתם עומדים לרכוש מתנה שיש לה קשר מובהק למסורת היהודית, לכו וחפשו אותה במקומות שהם לכאורה לא הכי טבעיים, לדוגמא חנויות מוזיאון כדוגמת מוזיאון ישראל בירושלים או מוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב. בחנויות האלו תוכלו למצוא מתנות עם זיקה למסורת אבל גם עם זיקה לעיצוב אישי מודרני ייחודי.

הגישה השנייה גורסת שהחג הוא עוד תירוץ להביא מתנה. שאין בינה לבין המסורת כמעט כלום. זה אומנם יכול להיות סט צלחות יוקרתי של רוזנטל או כלי קרמיקה מעוצב שנרכש בחנות עיצוב יוקרתית. אבל באותה מידה אלו יכולות להיות מספר מתנות אישיות למארחים. נניח בגד לאימא וספרים לאבא. הנקודה שהכי חשוב לזכור כאשר אתם מביאים מתנה באשר היא, העובדה שאתם רוצים לגרום אושר, שמחה ועונג לצד השני. לכן אם אתם מביאים מתנה שמשדרת מאוד "פסח" או "חנוכה" רצוי מאוד שתחשבו אם הצד השני באמת יהנה ממנה או שהבחירה שלכם הייתה מלאכותית ולא פגעתם בול.