מתנות לפסח לעובדים

שמחה רבה אביב הגיע ופסח בא
לידיה לב ארי
לידיה לב ארי
החג הטומן בחובו חופש עבור רוב העובדים, החג לקראתו התורים בכספומטים לא נגמרים כי צריך לקנות: אוכל, חומרי ניקוי ומתנות (וזה עוד לפני שדיברנו על הוצאות הבילוי עבור הילדים אשר יוצאים לחופשה ארוכה וצריכים תעסוקה). החלק הטוב בכל ההוצאה הזאת היא שלפחות לגבי המתנות רוב האנשים לא רק נותנים אלא גם מקבלים ואם התמזל מזלם והשנה הם לא מארחים בחג ולא יקבלנו מתנות מבני המשפחה, עדיין נשאר מקום העבודה שיפנק אותם באיזו מתנה לחג.

התקווה שתהיה שהם יקבלו הפעם תלושים (וכמה שיותר) אבל מאוד יכול להיות שהבוס שלהם יחליט לתת להם משהו אחר. אז מה הם השיקולים של המעבידים לרכישת מתנות לעובדים בחג הפסח.מה התקציב למתנה?

אחד השיקולים הכי חשובים בבחירת המתנה אותה יקבלו העובדים בחג הפסח, הוא התקציב של המעסיק לצורך הזה. כל מעסיק יודע את החשיבות של המתנות לחג לרווחת העובד וגם אם המצב הכלכלי בעסק כרגע הוא לא מזעיר, רובם עדיין ימצאו תקציב וייתנו לעובדים איזו מתנה, אפילו אם היא תהיה צנועה לחג. יהיו בתי עסק שהתקציב שלהם למתנה לחג יהיו כמה מאות שקלים לכל עובד ואז סביר להניח שהמתנה שהעובדים יקבלו תהיה תלושים ויהיו כאלו שהתקציב שלהם יהיה רק כמה עשרות שקלים עבור כל עובד ואז סביר להניח שהמתנות שהם יעניקו יהיו סמליות יותר, כמו כלי מטבח או מתנות אחרות בסגנון הזה.

מה נתתם לעובדים קודם?

במידה ומדובר בעסק ותיק שעובדיו כבר קיבלו מתנות לחגים בעבר והמעסיקים בוחרים להביא מתנות שהם לא תלושים או כסף. המעסיקים צריכים לקחת בחשבון את אלמנט הגיוון בכדי שהעובדים ייהנו מהמתנה ולא יתאכזבו ממנה. עובדים שקיבלו בשנה שעבר או חג קודם סיר למטבח לדוגמא, לא בהכרח ישמחו לקבל גם עכשיו את אותה המתנה או מתנה מאותה משפחה כמו מחבת..

בכלל יצירתיות וגיוון תמיד יהיו מבורכים בכל מה שקשור לנושא של מתנות לחגים בכלל ומתנות לפסח (החג שהעובדים הכי מצפים בו למתנה שהם יקבלו) בפרט, כך שאם פסח שעבר נתתם לעובדים כלי מטבח אולי השנה כדאי לחשוב על מתנה עם קונספט אחר, כמו מתנה לבית, או מתנה אישית יותר.

האם כל העובדים מקבלים אותה מתנה?

מעסיקים רבים מחליטים על גובה התקציב עבור מתנה לחג הפסח עבור אותו עובד, על פי הותק של העובד וסוג התפקיד אותו הוא מבצע בחברה. כך שקיים סיכוי שעובדים חדשים בתפקיד מסוים יקבלו מתנה הרבה יותר פשוטה מעובדים ותיקים הממלאים תפקידים ניהוליים. הבעייתיות בהחלטות שכאלו היא שהן יכולות ליצור סוג של תחושה לא טובה אצל העובדים שקיבלו את המתנה הפחות יקרה. אז נכון שלכל מעסיק יש את השיקולים שלו, אבל כדאי לקחת את התחושה הזאת שיכולה להיווצר אצל העובדים בחשבון.