מתנות לעובדים לימי הולדת

לעשות קצת שמח לעובדים
לידיה לב ארי
לידיה לב ארי
בשביל שהעובדים יבואו לעבודה עם רצון ואנרגיה ויהיו מחוברים לבית העסק בו הם עובדים ונאמנים למעסיק שלהם, לא מספיקה רק המשכורת החודשית אותה הם מקבלים בתמורה לעבודתם וגם אם מדובר במשכורת הוגנת ביותר, לפעמים למחוות הקטנות של תשומת הלב והאכפתיות מצד המעסיק הם בעלי חשיבות לא פחות גבוהה מהמשכורת. אחת הדרכים הקיימות עבור המעסיק להראות לעובדים שלו שאכן אכפת לו מהם כבני אדם והוא לא מתייחס אליהם רק ככלים יצרניים, היא באמצעות מתנות ליום ההולדת שלהם.אז נכון שלא כל בית עסק יכול להרשות לעצמו להשקיע מאות שקלים במתנה ליום הולדת עבור כל אחד מהעובדים שלו (בעיקר אם יש לו עובדים רבים) אבל, אלו יכולות להיות גם המתנות הכי סמליות, אבל הכוונה מאחוריהן היא מה שהעובדים ייזכרו בסופו של דבר (כמובן שככל שהמתנות יהיו יותר מושקעות כך יהיה עדיף). אז באלו מתנות אפשר לפנק את העובדים ביום ההולדת שלהם?

איך בוחרים מתנות עבור העובדים?

לכל מעסיק יהיו את השיקולים שלו לשאלה אלו מתנות יום הולדת לרכוש עבור העובדים השלו. כמובן שהפרמטרים העיקריים המהווים את השיקולים האלו יהיו: גודל העסק וכמות העובדים בו (מעסיק שיש לו מאות עובדים יפעיל שיקולים אחרים ברכישת מתנה ליום הולדת ממעסיק שיש לו כמה עובדים בודדים), שיקול נוסף הוא כמובן התקציב עליו החליט המעביד למטרה הזאת (יהיו כאלו שיחליטו לתת מתנות סמליות יותר וכאלו שיבחרו להשקיע במתנות יום ההולדת).

אז אלו מתנות אפשר להביא לעובדים ליום ההולדת?

במידה ומדובר בבית עסק קטן שיש לו מספר מצומצם של עובדים והבוס מכיר את כולם בצורה אישית וטובה, ישנה אפשרות להתייחס לכל עובד בצורה אישית ולהביא לו מתנה המתאימה במיוחד עבורו (סט טיפוח לעובדת שאוהבת לטפח את עצמה, מזוודה עם כלי עבודה לאנדימן שבחבורה וכדומה), למעסיק שבוחר להעניק מתנות אישיות, כדאי להחליט על תקציב שווה למתנת יום הולדת עבור כל העובדים, בשביל למנוע מצב שהסיטואציה הזאת של הענקת מתנות יום הולדת תגרור מירמור אצל העובדים בסגנון של "למה הוא קיבל ככה ואני קיבלתי ככה?".

מעסיק אחר יכול להחליט על מתנה אחת דומה ליום ההולדת עבור כל העובדים, בלי קשר למינם או לתפקידם, זה יכול להיות שובר לארוחת בוקר זוגית בבית קפה, יום פינוק בספא, מגבת רקומה, בקבוק יין איכותי, מארזים שונים וכדומה. כך יבטיח המעסיק שלא ייווצר אותו מירמור בקרב העובדים וכולם ירגישו שווים, הבעייתיות עם המתנות הללו היא היעדר תשומת הלב האישית.

על חשיבותן של מתנות יום הולדת לעובדים

כאמור, מתנות ליום הולדת עבור העובדים הן אחת הדרכים העיקריות בהם המעסיק יכול להראות להם שהוא מעריך את עבודתם ומתייחס אליהם גם באופן פרטני ולא רק כחלק מהמכונה שהיא בית העסק שלו והמחווה הקטנה הזאת של מתנת יום הולדת יכולה להיות משמעותית עבור העובדים ולגרום להם להיות הרבה יותר לויאליים ואכפתיים למקום עבודתם ובסופו של דבר, זה יותר מאשר ישתלם עבור המעביד.