מתנות ליום המשפחה

היום בו מודים על דברים שלא בחרנו
לידיה לב ארי
לידיה לב ארי
ביום המשפחה נהוג בדרך כלל לתת מתנות קטנות על ידי כל בני המשפחה לכל בני המשפחה האחרים ובכלל להתכוון ולהעריך ולו רק באותו היום עד כמה מזל יש לנו שזכינו במשפחה כמו שלנו (במידה ואנחנו מאמינים שאכן זכינו).פעם קראו לזה יום האם, אותו היום ששם את אם המשפחה במרכז ונותן לצאצאים שלה הזדמנות לאודות לה על פועלה בעבורם ואיזו דרך יותר טובה לעשות זאת מאשר להביא לאימא מתנה. אבל כנראה שמה שהתאים לזמנים של פעם כבר לא רלוונטי היום ואותו יום האם הפך כנראה להיות כבר לא רלוונטי (בעקבות הדרישות לשוויון בין המינים וכדומה) ואת אותו יום אם מסורתי החליף יום שהוא הרבה יותר פוליטיקלי קורקט, יום המשפחה, יום אשר שם את כל בני המשפחה במרכז בצורה שווה.

כלום לא מובן מאליו

לפעמים אנחנו לוקחים (בלי לשים לב) את המשפחה שלנו כמובן מאליו, הרי לא בחרנו את האנשים הללו, נולדנו לתוך מצב נתון ומוכתב (ובאותה המידה גם הם לא בחרו אותנו). אך בכל זאת מדובר באנשים שאוהבים אותנו בלי שום אינטרסים, שדואגים לנו ושלאורך כל מסלול חיינו רוצים שיהיה לנו טוב ומחזקים את ידנו ברגעים הקשים ושעשו ועוד יעשו בשבילנו יותר מכל אחד אחר ולפעמים צריך להיזכר בדברים הללו ולא לתת להם להפוך להיות כמובן מאליו, כי אף אחד לא באמת יודע מה יוליד יום ועוד כמה זמן נשאר לנו לחלוק עם האנשים הללו ולכן יום המשפחה הוא יום מצוין לתת דגש ותשומת לב ראויה לאנשים האהובים, החשובים והמשמעותיים הללו לכל אורך החיים שלנו.

אז אלו מתנות אפשר להביא ביום הזה?

לכל משפחה תהיה בדרך כלל את המסורת שלה ואת הדרך שלה לציון של אותן חגיגות יום המשפחה. יש משפחות שנוהגות להביא לבני המשפחה האחרים שלהם ממתקים או פרחים וכרטיסי ברכה מרגשים (מתנות סמליות עם המון כוונה בסכומי כסף לא גבוהים מדי). ישנן משפחות שהחברים בהן קונים אחד לשני מתנות פונקציונאליות או מתנות כיפיות לבחירתם ואין איזו חוקיות לגבי בחירת המתנות או לגבי סכומי הכסף שהם יוציאו, כל אחד כיכולות ולפי ראות עיניו.

יש משפחות שמעדיפות לחגוג את היום הזה ביום כיף משותף לכל בני המשפחה (יוצאים ביחד למסעדה, לסרט, לאטרקציה כלשהי או אפילו סתם לטיול בטבע). יש משפחות שבשבילן יום המשפחה העדכני הוא עדיין יום האם של פעם ומהסיבה הזאת, רק האימא זוכה לקבל מתנות באותו היום. ויש משפחות (אולי אפילו רוב המשפחות) שבכלל לא חוגגות או מציינות את היום הזה בשום דרך (וחבל, כי מדובר בסך הכול ביום עם קונספט מאוד נחמד הנותן הזדמנות להתחבר לשאר בני המשפחה).