מתנה לסבתא

מתנה לסבתא – ללא מטענים
לידיה לב ארי
לידיה לב ארי
את סבתא שלנו אנחנו מכירים כל החיים שלנו ורוב הסיכויים שהזיכרונות שלנו ממנה מילדות הם ברובם טובים (לפחות אצל רוב האנשים), זאת מכיוון שבניגוד להורים שלנו היא לא קיבלה את תפקיד הדמות המחנכת שלנו ומעולם לא חשנו צורך להתמרד מולה ולא נוצרו אתה או ממנה מטענים רגשיים או אי הסכמות קיצוניות.

סבתא היא בדרך כלל המקום הזה שאליו היינו מגיעים (וחלקנו אודו מגיע) לקבל ליטוף, ארוחה חמה, ממתקים והמון רוך ומילים טובות.כאשר תהיה לנו הזדמנות להביא לאותה סבתא מתנה, כמו בחגים, ביום ההולדת שלה או סתם ככה שמתחשק לנו לגרום לה להרגיש טוב, סביר להניח שנשקיע מחשבה במתנה ונדאג לרצות ולשמח את האישה היקרה הזאת והלא כל כך צעירה עבור כל מה שהיא הייתה בשבילנו במהלך השנים, כי אנחנו באמת מאמינים שמגיע לה.

מה נרצה להביא לה כמתנה

כאמור, סביר להניח שכאשר מדובר בסבתא שלנו, נהיה מוכנים להשקיע גם זמן מחשבה וגם כסף במתנה, בכדי לעשות לה טוב ולשמח אותה. כל מתנה שנעלה על דעתנו שהיא יכולה להצטרך, להתפנק ממנה או ליהנות ממנה תהיה מתנה מצוינת. עכשיו רק צריך להתחיל לחשוב אלו מתנות יכולות לגרום לה להרגיש ככה, מבלי ליפול למקומות שיכולים להיות מעט בעייתיים כמו: להסתכל רק על הגיל שלה או להתייחס אליה רק כסבתא שלנו ולא גם כאישה אומנם לא צעירה אבל עם רצונות ותשוקות משלה (ובטוח עדיין יש לה כאלו).

מה היא יכולה לרצות לקבל

סביר להניח שאם נשאל את סבתא שלנו איזו מתנה היא רוצה או צריכה שנביא לה, היא תסרב לשתף אתנו פעולה ותיתן לנו תשובה כמו: "לא צריך כלום זה שתבוא לבקר זאת המתנה הכי גדולה בשבילי" (או משהו דומה). אבל מין הסתם התשובה הזאת לא תספק אותנו ואנו כן נתעקש על להביא לה מתנה ובשביל זה אנחנו צריכים להבין קודם מה היא יכולה לרצות או לשמוח לקבל. אחת האפשרויות היא לחשוב בכיוון פונקציונאלי ולשאול את עצמנו שאלות כמו "מה אנחנו יודעים שחסר לה בבית?" או "מה צריך לחדש בבית שלה?".

אפשרות אחרת היא ללכת לכיוון רגשי יותר ולהביא לה מתנה שהיא משהו מאתנו, תמונה ממוסגרת של כל הנכדים, סרטון וידאו שהכנו במיוחד עבורה וכדומה (רוב הסבתות מאוד אוהבות מתנות בסגנון הזה). אפשרות נוספת היא להביא לה מתנה אישית ומפנקת, מתנה בשביל סבתא שלנו שהיא קודם כל אישה ולמרות שהיא כבר ממש לא צעירה קיים סיכוי גבוה שהיא תשמח להתפנק או לטפח את עצמה (הצורך להרגיש טוב עם עצמך או לחוות חוויה מפנקת לא עובר עם השנים).