מתנה לסבא

מתנה לסבא – האיש שממנו הכול התחיל
לידיה לב ארי
לידיה לב ארי
מתנה לסבא לא תוכל להות בדרך כלל, סתם מתנה של יציאה מידי חובה והיא תלווה בצורך ברוב המקרים להשקיע בה ובחיפוש אחריה. בכל זאת מדובר באדם כל כך משמעותי בחיים שקשה מאוד להתייחס להליך של חיפוש מתנה בעבורו כלאחר יד...לכל אדם יהיה בדרך כלל יחס שונה לסבא שלו ומערכת יחסים אינדיבידואלית איתו, יש כאלו שאוהבים את סבא שלהם אהבה חסרת גבולות ואינטרסים, יש כאלו שיש להם קצת (או הרבה) מטענים רגשיים כלפיו ויש כאלו שהיחס אל סבא שלהם משתנה בכל פעם כשהם רואים אותו או מכל תקופה בחיים שלהם. אבל ברוב המקרים המשותף ביחס של כולם אל סבא שלהם, יהיה איזה יראת כבוד שהם רוכשים לאותו אדם ולתפקיד שהוא היווה בחייהם (גם אם מדובר בפועל בתפקיד השולי ביותר).

תתפלאו אבל לאיש הזה יש גם תשוקות ותחביבים

גם אם סבא בשבילכם הוא אותו זקן חביב שאתם זוכרים מילדות כזה שמגניב לכם שוקולדים כשההורים לא שמים לב, עדיין מדובר קודם כל בבן אדם עם תשוקות, תחומי עניין ותחביבים, יכול להיות שבהליך חיפוש המתנה, תגלו שאתם בכלל לא מכירים אותו כבן אדם, אבל זכרו שאף פעם לא מאוחר מדי בשביל להכיר. יכול להיות שתגלו שלסבא שלכם יש תחביב רציני של שנים ארוכות שהוא מצניע ואולי זה ייתן לכם רעיון למתנה שתוציא את התחביב הזה קצת החוצה ותגרום לסבא שלכם הנאה גדולה והתרגשות גדולה לא פחות מהמחווה.

בגיל השלישי יש המון זמן פנוי

בגיל השלישי, אחרי היציאה לפנסיה, יש לרוב האנשים המון זמן פנוי. יכול להיות שעל פני השטח סבא שלכם נראה איש מאוד עסוק, הוא קורא בכל יום את העיתון מההתחלה עד הסוף בלי לפספס אף פיסקה ורואה את כל תוכניות החדשות המשודרות בכל הערוצים (בכמה שפות). אבל זה לא אומר שהוא לא ישמח לפתוח קצת את עולם התוכן שלו ולעשות דברים נוספים בזמן הפנוי שלו. אולי מנוי להצגות בתיאטרון, אולי כרטיסים לקולנוע ואולי אפילו תוכלו לרשום אותו לאיזו סדנא או חוג מעניין כמתנה שהוא ישמח לקבל (גם אם הוא לא יראה ישר התלהבות ממנה).

סבא (כמעט) תמיד ישמח לבלות בחברת צאצאיו

אז נכון שהשנים הטובות שלו כבר הרחק מאחוריו וגם אם בעבר הוא היה אתלט וחולה על טיולי שטח, היום הוא מצבו הבריאותי והפיזי כבר יקשה עליו ברוב המקרים לצאת לטיול קמפינג עם ילדיו ונכדיו. אבל ישנם דרכים אחרות באמצעותן תוכלו לקחת את סבא ולבלות קצת בחברתו: סוף שבוע משפחתי מורחב בבית מלון או בצימר, ארוחה משפחתית במסעדה איכותית, או אפילו פיקניק בטבע שיערך במיוחד עבורו. כל אלו יכולות להוות כמתנות שמאוד ירגשו את סבא שלכם שישמח לבלות בחברתכם ובחברת צאצאיו האחרים.